ARAÇLARDA ECU, ECM, PCM NEDİR? ECU ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR

ARAÇLARDA ECU, ECM, PCM NEDİR? ECU ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR

ECU, ECM, PCM NEDİR? NE İŞE YARAR?

ECU kelimesinin İngilizce açılımı Engine Control Unit’tir. Türkçe olarak ise Motor Kontrol Ünitesi olarak bilinmektedir. Ayrıca ECM / Motor Kontrol Modülü (Engine Control Modüle), PCM / Güç Aktarma Sistemi Kontrol Modülü (Powertrain Control Modüle) gibi farklı isimlerde de bilinmektedir. Halk arasında ise motor beyni ya da motor bilgisayarı deyimleriyle de bahsedilir. Bahsettiğimiz sistemler araç performansı ve sürülebilirliği için çoğu bileşen adına ana bilgisayar görevi görmektedir. İçten yanmalı motorlar için bir dizi aktüatörü kontrol eder. Sistem bilgileri araçta bulunan çeşitli sensörler yardımı ile toplamaktadır. Toplanan bilgiler ateşleme zamanlaması ve aracın yakıtını maksimum verimlilik ve güç için hesaplamak ve ayarlamak için kullanılır. ECU terimi daha çok Asyalı otomobil üreticileri tarafından, ECM ve PCM ise Chrysler modülleri, PCM ise General Motora alt markalarında kullanılmaktadır. Her ne kadar isim terimleri farklı olsa da genel olarak hepsi aynı maksada hizmet etmektedir. ECU yazılımı BIOS bir yazılıma sahiptir ve kontrol esileek sistem için özel olarak tasarlanır. Araçtaki tüm sistem ve donanımlar ECU’ya tanıtılmıştır. Sistem araçtaki değişen koşulları sensorlerin göndermiş olduğu sinyaller yardımı ile öğrenir. Değişen koşullara aracın uyum sağlaması için çeşitli elektronik parçalara gerekli talimatlar gönderir. Bu sayede araç tam kapasitede, verimli ve performanslı çalışır.

ECU / ECM:

ECU ve ECM motorda bulunan elektronik sistemlerin kontrolü için çeşitli sensörlerden gelen verileri toplar. Bu modüller genellikle motor elektroniğine odaklı çalışmaktadır. Diğer elektronik sistemleri kontrol etmek için ek bir modüle ihtiyaç duyulacaktır. İlk ECU sistemi 1980’li yıllarda tanıtılmıştır ve tek görevi yakıt enjeksiyon sistemini kontrol etmekti. Yıllar içerisinde gelişen teknoloji ile ECU sistemi aracın motorunu tamamen kontrol edebilecek seviyeye gelmiştir. Gelişen motorlar emme, egzoz, soğutma sistemi vb.noktalardan verileri toplayacak ECU’lar ile donatılmıştır. Sistem ayrıca gerekli verileri toplayarak eksantrik mili konumu, gaz kelebeği, ateşleme ve enjeksiyon zamanlaması gibi işleri de yapmaktadır.

TCM:

TCM / Şanzıman Kontrol Sistemi (Transmission Control Module) bazı otomatik vitesli araçlarda bulunan sistemdir. Sistem aracın vites geçişlerinden sorumludur. Gelişen teknoloji ile TCM sistemi de gelişerek hız sabitleyici, gaz kelebeği ve çekiş kontrolü ile ilgili verileride toplamaya başlamıştır. Manuel şanzımanlı araçlarda TCM’ bin görevini ECU yapmaktadır.

PCM=ECM+TCM:

PCM sisteminin görevi aracın motor ve şanzıman sistemlerini kontrol etmektir. Bazı PCM sistemleri direksiyon ve emisyon gibi sistemleri de kontrol etmektedir. PCM daha işlevsel bir yapıya sahiptir çünkü neredeyse tüm sistemler tek bir üniteden takip edilmektedir. PCM aslında tek bir ünite gibi görünse de pek çok otomobil üreticisi ECM ve TCM sistemlerini birleştirir. Sistemler ayrı ayrı çalışır fakat ortak hareket etmeleri gerektiği durumlarda veri paylaşımında bulunurlar.

Genel olarak düşünüldüğünde gelişen teknoloji ile üreticiler daha fazla mikroişlemcili sistemler üretmeye başlamışlardır. Günümüz şartları düşünüldüğünde bazı sistemler sürekli değişip geliştiği için bu sistemlere PCM ya da ECM demek daha doğru olacaktır. ECU ise birden fazla elektriksel ozellii kontrol eden sistemlerin genel adıdır, marka ve modele göre araçtaki ECU sayısı degisklik gösterir ve bazı araçların 80 kadar ECU’su olabilir.

ECM / PCM ARIZA BELİRTİLERİ:

Tüm araç bileşenlerinden olduğu gibi bu sistemlerinde belirli bir kullanım ömrü vardır. Sistemler kendi arilarini tespit edebilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sistemlein arızalanması durumunda bir kaç önemli sempton gösterebilir.

1-Motor Kontrol Uyarı Lambası Yanar: ECM genellikle sensör ve ya dvrelerde sorun olduğunda arıza lambası yakmaktadır. Bazı durumlarda hiç bir sorun olmamasına rağmen ECM arıza lambası yakabilir bu gibi durumlarda arıza olup olmadığına bakmak için araç normal bilgisayara bağlanarak arıza kodlarına bakmak gerekecektir.

2-Ateşleme Sorunları ve Stop Etme Problemleri: Düzensiz motor davranışları ECM sisteminde problem olduğunun göstergesi olabilir. ECM sisteminde problem olması yanlış ateşleme ye neden olabilir ve Stop Etme Problemleri yaşanabilir. Bu problemler sürekli olabileceği gibi zaman zamanda ortaya çıkabilir.

3-Motor Performans Sorunları: ECM problemlerinde motor performansı ciddi anlamda düşebilir. Çünkü ateşleme zamanlaması ve yakıt ayarlarında ciddi anlamda problemler oluşacaktır.

4-Aracın Çalışmaması: diğer bir belirti zor çalışan ya da hiç çalışmayan bir araçtır. ECM problemlerinde krank mili ve eksantrik mili doğru konumlarda olmayabilir. Bubtaz durumda motor marş alabilir fakat parçalar doğru konumda olmadığı için araç çalışmayacaktır. Çalışmama sebebi sadece ECM sistemi ile alakalı olmayabilir. Bu tarz bir durumda profesyonel yardım almak en akıllıca çözüm olacaktır.

5-Emisyon Değerlerinde Artış: ECM arizalrinda araç fakir ya da Engin karışımla çalışacaktır. Motora fazla yakıt verilirse emisyon değerleri yükselir, egzozdan koku çıkar ve duman görülebilir. Bu problem aracın egzoz testinden geçmesine engel olabilir.

ECM motor performansında önemli görevler üstlenmektedir ve arıza yapması sonucunda ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Arıza durumunda otomobilin genel işlevselliği tamamen bozulabilir. ARAÇLARDA ECU, ECM, PCM NEDİR? ECU ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR Eğer aracınızın ECM sisteminde problem olduğunu düşünüyorsanız mutlaka profesyonel bir yardım almanız gerekecektir.

 

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

  1. ARAÇLARDA ECU, ECM, PCM NEDİR? ECU ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR için yorumda bulun

    ARAÇLARDA ECU, ECM, PCM NEDİR? ECU ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ARAÇLARDA ECU, ECM, PCM NEDİR? ECU ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR için ilk yorumu yapabilirsin.