Çimento Nasıl Üretilir?

Çimento Nasıl Üretilir? Geçmişten günümüze önemli bir yapı malzemesi olan çimentonun birçok çeşidi bulunur. Bu çeşitlilik farklı kullanım alanlarına uyumluluk göstermesi açısından önem taşır.

Çimento Nasıl Yapılır

Kullanımının yaygınlığı sebebiyle basit olduğu var sayılan bu madde, özellikleri tam olarak bilinmeden kullanıldığında mal kaybına ve hatta can kaybına sebebiyet verebilir.

​​​​​​​Çimento Nedir?

Su ile reaksiyona girdiğinde yapışkanlık özelliği kazanan asıl olarak kalker ve kilden oluşan bir maddedir. Farklı amaçlarla kullanılacak farklı çimento çeşitleri için farklı yardımcı maddelerin eklenmesi söz konusudur. Buna örnek olarak, su ve çimento karışımına kum ilave ederek beton haline gelen karışımın kalıplara dökülüp dondurulması verilebilir.

​​​​​​​Çimento Çeşitleri

​​​​​​​Çimentonun en önemli özelliği yapı maddesi olmasıdır.

Bu alanda kullanılan bazı çimento çeşitler şunlardır;

  • Süper Portland Çimentosu, çok ince öğütülmüştür. Yapı maddesi olarak kullanıldığında avantajı darbelere karşı çok dayanıklı olmasıdır.
  • Fırın Çimentosu, içeriğinde %30 klinker bulunur.
  • Demir-Portland Çimentosu, kalsiyum ve alüminyum silikat ve eser miktarda Demir içeren çimentodur.
  • Trass Çimentosu, betonarme yapılarda kullanılamayacak kadar dayanıksız ve ucuz bir çimento türüdür.

Çimento Nasıl Üretilir?

Ana malzeme olarak bol miktarda kireç taşı kullanılması sebebiyle çimento fabrikaları kireç taşı ocaklarına yakın kurulur. Çimento üretiminde 4 ana aşama bulunur. İlk olarak alüminyum silikat ve kalsiyum toz hale gelinceye kadar öğütülür. Daha sonra belli oranda kireç taşı ve kil bu toz ile karıştırılır. Bu karışımın içindeki kil ve kireç taşı silindirler yardımıyla parçalanır.

Çimentonun İçindekiler Neler

En sonunda sisteme su ilave edilerek karşım çamur haline getirilir. İkinci aşama bu karışımın pişirilmesi işlemidir. Yoğunlaşmış halde bulunan bu karışım 100-150 m uzunluğundaki fırınlarda pişirilir. 1400-1600 derecede çalışan bu eğimli fırınlarda karışım önce su kaybeder daha sonra ise karbondioksit kaybeder. Böylece karışım iri katı kütleler olarak birleşir.

Çimento Bileşenleri

Bu katı kütlelere klinker denilir. Üçüncü olarak bu klinkere alçı eklenmesi söz konusudur. Klinker fırından çıkarıldıktan sonra silindir düzeneği olan soğutucuda soğutma işlemine tabii olur. Burada belli bir oranda (%2-3) alçı sisteme eklenerek karışım oluşturulur.

Çimento Paketleme

Son aşamada ise içerisinde çelik gülleler bulunan silindirler yardımıyla toz haline gelinceye kadar öğütülür. Makineler vasıtasıyla belli ağırlıkta tartılarak kağıt ambalajlar ile paketlenir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

  1. Çimento Nasıl Üretilir Çimento Nasıl Üretilir? için yorumda bulun

    Çimento Nasıl Üretilir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çimento Nasıl Üretilir? için ilk yorumu yapabilirsin.