Dinin Hayvanlara Bakış Açısı

Dinin Hayvanlara Bakış Açısı Günümüzde canlılara kötü davranmak basit görünse de bütün din mensuplarının bakış sistemine göre onlara iyi davranılması gerekiyor. Nedeni ise yaratılan yeryüzü yalnız insanlar için değil bu canlılar içinde yaratılmıştır. İslamiyet’e göre İnsanoğlu, yaratılmış tüm varlıklar içinde değeri en yüksek olandır. İnsanın bu yaradılış üstünlüğü nedeniyle diğer varlıklara karşı da sorumlulukları bulunmaktadır. İnsanoğlu üretip geliştirmekle ve doğal dengeyi korumakla sorumludur. Bununla birlikte İslamiyet’e göre insanın ne kendisine ne de canlılara zarar vermesine izin verilmemiştir. Görünen o ki bu yükümlülüklerini yapmayan insanlar İslam’da zalim olarak adlandırılmaktadır.

Dinin Hayvanlara Bakış Açısı

Her Varlık Değerlidir

İslamiyet’e göre, yaratılan hiçbir varlık sebepsiz yaratılmamıştır. Hepsinin yaratılmasının bir nedeni ve hikmeti bulunmaktadır. Kur’an’ın birçok yerinde gökle yer arası bulunan tüm canlıların Allah’ı zikr ettikleri bildirilmektedir. Durum böyleyken bu yaratılan varlıklara zarar verenler ceza ile uyarılmaktadırlar. Bunun yanında ahlak olarak olgunlaşmamış, canlı varlıklara karşı Merhameti olmayan insanlar Kur’an’da bu varlıklardan daha aşağıda değerlendirilmektedirler.

Güzel ahlaklı olmanın bir gereği olan merhametli olmak, Kuranı Kerim’de de bilhassa hadislerde de sıkça vurgulanmaktadır. Dinin Hayvanlara Bakış Açısı Hz Muhammed Sallallahu Aleyhi ve Sellem, cahiliye döneminin bir alışkanlığı olan canlılara zarar verme konusu üzerinde durmuş ve onlara karşı merhametli olunmasını hadislerinde sıkça belirtilmiştir. Kuranı Kerim’de de peygamberlerin bu canlılarla kıssalarını yer verilmiş olmakla birlikte onlara karşı çok hassas davrandıklarını anlatmıştır. Canlılarla konuşabilen Süleyman Aleyhisselam karıncalara zarar vermemek için ordu yola çıkmadan önce karıncalara uyarıda bulunmuştur. Bu da bu konuda ne kadar hassas davranıldığını en güzel örneğidir. Kehf suresinde geçen bir ayette, Kehf ashabının köpeğinin sadakatinden ve dostluğundan bahsedilmektedir.

Canlılara Zarar Verilmemelidir

Yalnızca İslam değil diğer inançlarda da de bu canlılara karşı zarar vermenin doğru olmadığı konusu vurgulanmaktadır. Bir başka açı ise, herhangi bir kimse bir canlıya kötü davrandığın da, daha sonra kendisi de o hayvan konumuna düşebileceği diğer inançlarda da hassasiyetle vurgulanmıştır. Öz olarak Batı bakıldığında bütün inanışlarda bu canlılara zarar vermek insanlara zarar vermek ile aynı şekilde değerlendirilmiştir. Hiçbir inanışta bu konularda hoşgörü gösterilmemiştir. Bu canlıları olan kötü davranışlar bireylerin inanç sistemleri ile değil, tamamen karakterleri ile alakalıdır. Zira Yaradan’ın tek nihai amacı insanoğlu değildir. Bu canlılar insanoğluna büyük faydalar sunmakla birlikte, sadece insanlar için yaratılmamıştır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

  1. Dinin Hayvanlara Bakış Açısı Dinin Hayvanlara Bakış Açısı için yorumda bulun

    Dinin Hayvanlara Bakış Açısı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dinin Hayvanlara Bakış Açısı için ilk yorumu yapabilirsin.