Genel Kültür Tarihe Dayanır Mı?

Konuya giriş yapmadan önce öncelik olarak genel kültürün tanımını bir yapalım. Genel kültür çoğunluk olarak toplumlarda öne çıkmış olan, Genel Kültür Tarihe Dayanır Mı?  tarihe dayanan olaylar ve toplumsal olayların bilinmesidir. Genel kültür bilgileri kültür ve topluluklara dayanmaktadır. Her zihniyet ve topluluğun genel kültür bilgileri ve anlayışları farklılık göstermektedir.

Genel Kültür Tarihe Dayanır Mı?

Genel kültürün tanımını açıklama kısmında yapmıştık. Açıklamadan da anlayacağımız gibi genel kültürün tarihle ilişkisi vardır. Şu söylenebilir ki genel kültür-tarih ilişkisi başlığında yüzlerce kitap yazılabilir. Bir topluluğu toplum yapan değerleri incelediğimizde şunları sıralayabiliriz. Genel Kültür Tarihe Dayanır Mı? Kültür, tarih, bilim, zihniyet ve gelişmişlik. Bu gibi örnekleri çoğaltabiliriz fakat sorumuza kısa bir cevap vermemiz gerekirse bu ”evet” olacaktır. Hemen akabinde genel kültür-tarih ilişkisini açıklayarak konuya ayrıntılı bir açıklama yapalım.

 Genel kültür Tarih ilişkisi

Öncelikle tarih nedir bunun bir açıklamasını yapalım. Toplumları, kuruluşları, ulus ve ülkeleri etkileyen eylemlerden meydana gelen olayların yer ve zaman belirterek anlatan bilimdir. Bu bilim içerisinde bu olayların önceki olaylarla bağlarını, daha önceki ve sonraki olaylarla ilişkilerini barındırır. Genel kültürün tarihe dayalı ve toplumsal olaylar çevresi etrafında geliştiğini söylemiştik. Bir toplumu göz önünde bulunduralım. Ele alacağımız toplum oldukça geniş bir topluluk. Bu topluluğu toplum yapan değerler sıralamasını yapmıştık. Öyleyse bu değerlerin içerisinde tarihin önemini bir kavrayalım.

Tarih, bir toplumun ya da ulusun geçmişi olduğu gibi geleceğin de önderi olmasıyla birlikte toplumlar için büyük bir önem taşımaktadır. Genel kültür tarihe elbette dayanır. Bunun sebebi tarihin içeriğinde bahsedilen ulusun izlerini taşıyor olmasıdır. Pekâlâ, bu nasıl gelişir? Genel kültürün gelişmesi tıpkı oluşması gibi tarih ve toplumsal izler taşımaktadır. Tarih yüzyıllardır kaydedilmekte ve gelişmektedir. Tabii her ulusun tarihi de farklıdır. Farklılık içeren tüm bu bilgilerin bir araya gelmesi ve bilinmesi genel kültür açısından oldukça mühim bir konudur.

Tarih ve genel kültür arasında doğru bir orantı vardır.  Genel Kültür Tarihe Dayanır Mı? Şöyle ki, tarihi veriler çoğaldıkça genel kültür seviyesi artar. Kültür ve tarih elbette ki bir ulusu ulus yapan özelliklerdendir.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

  1. Genel Kültür Tarihe Dayanır Mı? Genel Kültür Tarihe Dayanır Mı? için yorumda bulun

    Genel Kültür Tarihe Dayanır Mı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Genel Kültür Tarihe Dayanır Mı? için ilk yorumu yapabilirsin.