Hormonlar Psikolojimizi Nasıl Etkiler?

Vücudumuzun ürettiği birçok hormon bulunmaktadır ve hepsinin yarattığı etki birbirinden farklıdır. Hormonlar Psikolojimizi Nasıl Etkiler?  Bu hormonlar sağlığımızı etkilediği kadar psikolojimizi de büyük oranda etkilemektedir.

İyi hissetmemizi sağlayan en önemli hormonlar: Dopamin, noradrenalin ve serotonindir.

Hormonlar Psikolojimizi Nasıl Etkiler?

1) Noradrenalin       Adrenal bezden ve sinir uçlarından salgılanır. Öfke ve tehlike durumlarında kandaki seviyesi artar. Uyurken düşük seviyede olan bu hormon uyanınca yükselir. Noradrenalin fazlalığı kalp atışında hızlanmaya, göz bebeklerinde büyümeye ve avuç içinde terlemeye yol açar.

 2) Dopamin

Mutluluk hormonu olarak da adlandırılır. Kendinizi iyi hissetmenizi ve kendinize güvenmenizi sağlar. Motivasyonu arttırır. Dopamin eksikliğinde halsiz, depresif ve yaşama karşı ilgisiz hissedebilirsiniz. Güneş ışığında artar.

 3) Serotonin            

Serotonin yeterli olduğunda moraliniz yüksek olur, enerjik olmanızı sağlar, rahat uyursunuz, iştahınız azalır. Düşüklüğünde ise sinirli, huzursuz ve depresif bir psikoloji görülür. Bu hormon da güneş ışığında artar. Hormonlar Psikolojimizi Nasıl Etkiler? yazımızın devamında ise

 4) Kortizol

Böbreküstü bezlerinde üretilir. Stres ve yorgunluğu en çok etkileyen hormondur. Kortizolun azalması da çoğalması da vücudu olumsuz etkiler.

 5) Tiroid       

Tiroid hormonu azaldığında; ilgisizlik, unutkanlık, konsantre olamama, düşünme ve konuşmada yavaşlama ve depresyona sebep olur. Çoğaldığında ise; huzursuzluk, sıkıntı, asabiyet, uyku bozukluğu, iştah bozukluğu gibi olumsuz etkileri vardır.

 6) Östrojen

Kadınların duyguları üzerinde oldukça etkili olan bir hormondur. Özellikle adet öncesi, doğum sonrası, menopoz öncesi ve sonrası dönemlerde östrojen seviyesi çok fazla değişebilmektedir.

 7) Melatonin           

Beyinde bulunan epifiz bezinden özellikle geceleri karanlık ortamda üretilen bir hormondur. Vücudun uyku düzeninden sorumludur. Melatonin hormonu en çok 23.00-05.00 saatleri arasında salgılanmaktadır.

 8) DHEA        

Adrenalin bezlerinde ve vücudun diğer yerlerinde üretilir. DHEA hormonu bağışıklık sistemini güçlendirir, depresyonu uzaklaştırır ve kortizol fazlalığının etkilerini düzenler. Hormonlar Psikolojimizi Nasıl Etkiler? Ayrıca kemik yoğunluğuna yardım ettiği, kanser, obezite, diyabet başlangıcını ötelediği ve kas üretimine yardımcı olduğu bilinmektedir.

 

 

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

  1. Hormonlar Psikolojimizi Nasıl Etkiler Hormonlar Psikolojimizi Nasıl Etkiler? için yorumda bulun

    Hormonlar Psikolojimizi Nasıl Etkiler? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hormonlar Psikolojimizi Nasıl Etkiler? için ilk yorumu yapabilirsin.