Influencer Olmak

Influencer Olmak Günümüzde dijital ortamın gelişmesiyle birlikte, çok kazandıran mesleklerde birtakım değişimler oluyor. Bildiğimiz avukat, öğretmen, mühendis gibi geleneksel mesleklerin yerini artık ınfluencer olmak, youtuber olmak gibi meslekler aldı. Günümüzdeki Instagram ınfluencerleri kendilerine ait bir kitle yaratarak, sadece telefon başında para kazanabiliyor ayrıca markalarla anlaşma yaparak, ürün tanıtarak da marka elçiliğine kadar yükseliyorlar.

Influencer Ne Demektir?

Kişilerin sahip oldukları, sosyal medya hesapları aracılığıyla herhangi bir ürün hakkında yaşadığı deneyimleri takipçileri ile paylaşan ve bu paylaşma yoluyla pazarlama ve tanıtım yaparak, sahip olduğu takipçi kitlesini etkileyen ve yönlendiren kişilere verilen isimdir.

Influencer Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Instagram’da kendi kitlenizi oluşturmak için doğru içerikler yaratmalı ve Instagram’ın isteklerini iyi bilmelisiniz. Instagram’ın sürekli değişim gösteren kurallarını takip ederek profilinizi bu kurallara uygun olarak güncellemeli ve yeni gelişmelere, yeni durumlara, güncellemelere ayak uydurmalısınız. Sadece kendi çevrenizde veya kendi takipçilerinizin etrafındaki olup bitenleri değil, dünya sosyal medyasını, nelerin popüler, nelerin gündemde olduğunu da takip ederek takipçilere ulaşarak takipçi sayınızı da artırabilirsiniz.

Influencer Nasıl Olunur?

Influencer olmak için yapmanız gerekenler şöyledir;

 • Sahte sorular sorun.
 • Yüksek kaliteli içerikler yaratın.
 • İlgi alanınızı bulun.
 • İçerik planı oluşturun.
 • Hızlı karar alın.

Bu özelliklere dikkat ettiğinizde ve uyguladığınızda artık başarılı bir ınfluencer olmak kaçınılmaz olacaktır.

Influencer Olmak İçin Nereden Başlanır?

Öncelikle kendi istekleriniz ve ilginiz ya da insanların istekleri ve ilgileri doğrultusunda ne sunmak istediğinize, ne tanıtmak istediğinize karar vermelisiniz. Farkındalık oluşturmak için ve eğer mizah yeteneğiniz varsa bu konuda ön plana çıkarak farkındalık oluşturabilir, toplumsal konulara yapacağınız mizah ile dikkat çekebilirsiniz. 

Makyaj, yemek, seyahat konuları hakkında bilginiz varsa işiniz daha kolay olacaktır. Bu ilgili alandaki bilginizi çektiğiniz video veya fotoğraflarla takipçilerinize aktarabilirsiniz.

Influencer Olmanın Avantajları Nelerdir?

Influencerler, takipçilerini etkilerken tabi ki yanında bazı avantajlarda elde ederler bu avantajlar ise şöyledir;

 • Markalarla beraber yüksek gelirler elde edebilirsiniz.
 • Birçok üründen ücretsiz yaralanabilirsiniz.
 • Size yönelen ilgi çok olur.

Gibi avantajlar elde edersiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

 1. Influencer Olmak için yorumda bulun

  Influencer Olmak için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Influencer Olmak için ilk yorumu yapabilirsin.