Kokoreç Neden Nasıl Yapılır 

Kokoreç Neden Nasıl Yapılır   Tarihi: Kokoreç’in Yunan tarihinden fışkıran ve de bizim artık kültürümüze yerleşen bir damak tadıdır. Kokoreç kültürü Türkiye’de benimsenen, sevilen ve hatta sakatat gıda tercihlerinde en başta gelen besin kaynaklarından biridir. Günümüzde yerleşmiş bu kültürün neredeyse sevmeyeni bulunmamakla birlikte tercih edenlerin çoğu genç kesimden oluşmaktadır. Kokoreç Neden Nasıl Yapılır  Ülkemizde ise kokoreç İzmir ilimizde tanınmış ve diğer yörelere servis edilmiştir. Ülkemizde İzmir başta olmak üzere, İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, Antalya, Kayseri illerinde öne çıkan bu lezzetli yiyecek diğer illerimizde de severek tüketilmektedir.

Kokoreç Nasıl Ve Nelerden Yapılır?

 

Besin Değeri Olarak;

 

Kasaplık hayvanların iç organları kırmızı etlere oranla daha fazla su içermesine karşın, daha az yağ içermesi sağlamaktadır. Kırmızı et çok az karbonhidrat içermesine rağmen çoğu iç organlar yüksek oranda karbonhidrat içerir. Sakatatlar beslenme açısından önemli olan vitamin ve mineral yönünden de oldukça doyurucu ve zengindir.

Kokoreç Neden Nasıl Yapılır 

 

Nasıl ki kokoreç de bir sakatat ailesine giriyor ve yağ dokularından oluşmakta ise yenilebilir sakatat olarak, karaciğer, akciğer, yürek, böbrek, diyafram, işkembe, yemek borusu dış kırmızı kası, dalak, bumbar, kokoreç, billur (yumurtalık) baş, dil, beyin, baş eti ile paça gibi kırmızı sakatat, beyaz sakatat olarak adlandırılan doku ve organlar da yağ dokularından oluşmaktadır.

 

 Nasıl Yapılır?

 

Kokoreç, yağların etrafına koyun ince bağırsaklarının sarılması ile yapılır ve hafif sıcak bir işleme tabi tutulduktan sonra genellikle kömürle çalışan ızgaralarda pişirilen, tüketici isteğine bağlı olarak baharatlı veya baharatsız olarak tüketilen bir üründür. Kokoreç, koyun, kuzu ince bağırsağından tekniğine göre işlenerek üretilen ve özellikle mangalda pişirildikten sonra tüketime sunulan bir et ürünü olarak bilinmektedir. Bu gıdayı tüketirken çeşitli baharatlar da kullanılabilir. Tercihen kimyon, kırmızı pul biber, kekik bunların önde gelenlerindendir. Koyun ve kuzu bağırsağından oluşan kokoreç temizlenirken sirke ve kuyruk yağı kullanılır. Sirkenin mikrop ve bakteri yok edici özelliği olduğundan tercih edilir. Bağırsak içerisinde bulunan yiyecek atıkları basınçlı suyolu ile de atılabilmektedir. Bu yöntemde sık kullanılan bir yöntem olarak tercih edilir. Su banyosu denilen bu işlemlerin temizlik bakımından daha fazla önem taşıdığı ve daha sağlıklı bir gıda meydana getirme adına bu işlemin tercih edilmesinin önemi budur. Daha sonra temizlenen ve yemeğe hazır hale gelen bağırsağın sarım işlemi yapılır. Ülkemizde diğer sakatat ürünleri gibi kokoreçte halkımız tarafından severek tüketilen bir et ürünüdür.

 

Son yıllarda gittikçe artan ayaküstü tüketimine bağlı olarak, özellikle büyük şehirlerde kokoreç tüketiminde de bir artış görülmektedir. Ülkemizde sevilerek tüketilen bir gıda maddesi olan kokoreç ile ilgili biyolojik sınırlama ve standart bulunmamaktadır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

  1. Kokoreç Neden Nasıl Yapılır Kokoreç Neden Nasıl Yapılır  için yorumda bulun

    Kokoreç Neden Nasıl Yapılır  için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kokoreç Neden Nasıl Yapılır  için ilk yorumu yapabilirsin.