ŞANZIMAN YAĞI NEDEN EKSİLİR

Şanzıman yağı neden eksilir Şanzıman yağı, şanzıman sistemi içinde bulunan tüm bileşenlerin rahat ve sessiz bir şekilde çalışmasını sağlar. Yağ değişimleri motorlu araçlar için hayati önem taşımaktadır ve şanzıman yağının da zamanla özelliğini kaybederek değişmesi gerektiği çok az kişi tarafından bilinir. Şanzıman yağı vites kutusu içindeki hareketli tüm parçaların ısınması ve sürtünmesini engeller ve parça aşınmasını minimum seviyeye indirir. Şanzıman yağının diğer bir görevi de vites değiştirmeyi kolay bir hale getirmektir. Sürücüler araçlarının fabrika tarafından belirlenen sürelerde şanzıman yağı kontrol ve değişimini mutlaka yaptırmalıdır.

Şanzıman sisteminde meydana gelebilecek olan kaçaklar şanzıman yağının eksilmesine neden olmaktadır. Şanzıman yağı düşük seviyede olan bir araç kullanılmaya devam ederse şanzıman sisteminde kalıcı hasarlar oluşabilir. Hasar durumuna göre tamir masraflari değişkenlik gösterir ve bazı durumlarda şanzıman komple revizyona girebilir. Şanzıman yağının eksilmesi ile hareketli parçalarda sürtünme daha fazla olur, sürtünmenin artması ile şanzıman içindeki ısı seviyesi de artmaktadır.

Eksik Şanzıman Yağı Belirtileri:

  • Uyarı Lambası : Uyarı lambası bazı araçların gösterge panelinde bulunmaktadır ve sürücüyü görsel olarak uyarır.
  • Yanık Kokusu:Şanzıman yağı tüm şanzıman sistemini soğuk tutmaktadır. Yağın eksilmesine ile vites kutusundan tatlımsı ya da ekşimsi gibi bir koku geliyorsa şanzıman yağı kontrol edilmelidir.
  • Vites Geçme Sorunları : Aracın vites geçişlerinde 2 – 3 saniyelik gecikmeler yaşanması durumunda şanzıman yağı kontrol edilmelidir.
  • Renk: Şanzıman yağı rengi normalde açık kırmızıdır. Şanzıman yağı kontrol edildiğinde yağın rengi koyulaşmışsa şanzıman yağı değiştirilmelidir.
  • Sıvı Birikintisi: Bazı durumlarda aracın altında kırmızı renkli yağ sızıntısı farkederseniz şanzıman yağını kontrol ettirmeniz gerekecektir.
  • Sürtünme Sesleri:Vites değiştirme sırasında ya da debriyaja basıldığında sürtünme sesleri meydana geliyorsa şanzıman yağı mutlaka kontrol ettirilmelidir.
  • Vites Kayması : Şanzıman yağının bittiği durumlarda vitesin bir anda boşa çıkması gibi bir durum yaşanabilir.

ŞANZIMAN YAĞI DEĞİŞİM ZAMANI

Tıpkı motor yağı kontrolü gibi şanzıman yağı kontrol çubuğu ile yağın seviyesi kontrol edilebilir. Şanzıman yağı neden eksilir Özellikle otomatik vitesli araçlarda şanzıman yağı hayatı öneme sahiptir. Bu tarz araçlarda şanzıman yağsız kalması tüm sistemi etkiler. Araç hareket edemez. Manuel vitesli araçlarda durum daha farklıdır şanzıman yağı bitse de araç hareketine devam edebilir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

  1. ŞANZIMAN YAĞI NEDEN EKSİLİR ŞANZIMAN YAĞI NEDEN EKSİLİR için yorumda bulun

    ŞANZIMAN YAĞI NEDEN EKSİLİR için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ŞANZIMAN YAĞI NEDEN EKSİLİR için ilk yorumu yapabilirsin.