Sektörel Enflasyonun Artması

Sektörel Enflasyonun Artması Ülke genelinde fiyatlar genel seviyesindeki sürekli ve olağan dışı artışı ifade etmek için kullanılır. Yükselen fiyatlar karşısında elde edilen gelirin sabit kalması ile hane halkının parasal alım gücü düşmektedir. Kullanılabilir gelir aynı seviyede kalırken, paranın değer kaybetmesi enflasyon olarak tanımlanır.

Sektörler ülke içinde mal ve hizmet üretimi yapan büyük ölçekli oluşumlardır. Bu oluşumlar mal ve hizmet üretimi için çeşitli girdilere ihtiyaç duyarlar. Bunların en başında ham madde girdisidir. Sektör içinde ki üretim tesisleri yani, fabrikalar mevcut ham maddeyi alıp, gerekli makine, teçhizat ve iş gücü ile mamul madde haline getirip üretim yapmış olurlar. Bu üretim tesisleri için, ham madde girdisi bir maliyeti ifade eder. Ham maddenin yanı sıra firmaların, üretim esnasında kullandığı ara malzemeler, teknolojik girdiler, iş gücü gibi birçok maliyet kalemleri mevcuttur. Bu maliyet kalemleri, sektörde üretilen ürünlerin fiyatlarını doğrudan etkileyen unsurlardır.

Sektörel Enflasyon

Sektör içerisinde tedarik edilen bu malzemelerin fiyatlarında yaşanan artışlar üretilen mamul maddenin fiyatını arttırır. Bu durumu günümüzde yaşanan canlı bir örnek ile izah edelim;

Giyim sektöründe üreticiler, toptancılar ve perakende olarak satış yapan mağazalar bulunmaktadır. Bu sektörün üreticiler kısmında, ham madde olarak kullanılan kumaşların, yurt dışından ithal edilerek ülkemize getirilenleri, son 3 ay içerisinde ülkemizde yaşanan aşırı döviz kuru artışı sebebi ile yükseliş yaşamaktadır.

Artan ham madde tedarik maliyeti, direk olarak üretim maliyetini arttırmaktadır. Artan üretim maliyeti sebebi ile ürünün toptancıya satış fiyatı yükselmektedir. Yükselen fiyat üzerinde ürünü satın alan toptancı, perakendeci mağazalara, yükselen fiyat üzerinden satış yapmaktadır. Yükselen fiyat üzerinden satın alım yapan perakendeci mağazalarda, bu fiyat yükselişini, malın nihai tüketiciye satış fiyatı üzerinden yansıtarak, malın fiyatını yükseltirler.

Böylelikle ham maddeye, döviz kuru üzerinden gelen zamlı fiyat, nihai tüketiciye kadar ulaşmış olur. İthalat endeksli veya çeşitli etkenler neticesinde ürünlerin üretim ya da toptan fiyatlarının bu şekilde artması bütün sektörü etkiler. Sektörel olarak fiyatlar yükselir. Fiyatların yükselmesine sebep olan etkiler ortadan kalkmadığı sürece, yükseliş grafiği devam edecek, yükselen fiyatlar enflasyona sebep olacaktır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

  1. Sektörel Enflasyonun Artması için yorumda bulun

    Sektörel Enflasyonun Artması için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sektörel Enflasyonun Artması için ilk yorumu yapabilirsin.