Sektörel Olarak Farklı İşler Yapan Firmalar

Sektörel Olarak Farklı İşler Yapan Firmalar Dünya üzerinde birçok şirket mevcuttur. Kimisi yazılım ile ilgilenirken kimisi telefon, televizyon gibi insan ihtiyacı ürünler üretmektedir. Ama bazı firmalar diğerlerine göre çok farklı işlere imza atmaktadır. İşte sektörel olarak farklı işler yapan firmalar.

Boston Dynamics

Dünyanın en mükemmel robotlarını üretip fark yaratan Amerika merkezli bir firmadır. Bu firma insana benzetim amaçlı dinamik robot ve yazılımların tasarım ve inşasını yapan bir firmadır. 1992 yılında Marc Raibert tarafından kurulmuştur. Birçok farklı başarılı işlere imza atan bu firmanın en önemli robotlarından biri olan BigDog, dünyanın en gelişmiş engebeli arazi robotu olarak tanınmaktadır. BigDog haricinde PETMAN, Cheetah, SandFlea, Rhex gibi birçok başarılı robotu bulunmaktadır.

Uber

Gerçi lu günlerde sarı taksileri sizlere yönlendiriyor Ama globalde farklı Sektörel olarak çok farklı işler yapan bir firmadır. Amerikan uluslararası ulaşım şirketidir. Kurulduktan sadece 1 ay sonra Uber adı verilen mobil uygulaması piyasaya sürülmüştür. Dünya çapında 60 ülkede faaliyet göstermektedir. Ama bu girişim birçok taksi firmaları tarafından boykot edilmiş hatta bazı ülkelerde bu şirketin ürünlerinin kullanılması yasaklanmıştır. Ama buna rağmen hala dünyada birçok insan taksi ile yolculuk yapmak istediğinde Uber’i tercih etmektedir.

Yemeksepeti

Türkiye merkezli bir şirkettir. Türkiye’de hizmet veren çevrim içi yemek sipariş sitesidir. İlk olarak 2001 yılında kurulmuştur. Türkiye’de 64’ten fazla şehirde hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra Kıbrıs’ta da hizmet vermektedir. Diğer elektronik ticaret şirketlerine göre farklı iş yapmaktadır. Bunun yanı sıra birçok büyük yiyecek üreten şirketleriyle de ortaklığı bulunmaktadır. Yapılması gereken tek şey bu siteye girip yenilmek istenilen yiyeceği sipariş vermektir. Maalesef 2015 yılında bu şirket 589 milyon dolar değer biçilerek Almanya merkezli şirket olan Delivery Hero adı verilen şirkete satılmıştır.

RT

Sanki basit bir şirket olarak gözükse de RT yani Russia Today adı verilen bu şirket Rusya dışındaki kitlelere özel olarak hizmet vermek amacıyla kurulmuştur. Televizyon kanalları ve radyo kanalları bulunan bu şirket toplamda 4 farklı dil desteği sunmaktadır. Bunlar İngilizce, İspanyolca, Rusça, Arapçadır. 2005 yılında Rusya’nın desteği ile kurulmuştur. Özel kar amacı gütmeyen bir şirkettir. 2016 yılında bu şirkete Arjantin’de yasak getirilmiştir. Ama buna rağmen RT her geçen gün büyümeye devam etmektedir. Yukarıda görüldüğü gibi sektörel olarak çok farklı işlere imza atan büyük firmalar bulunmaktadır. Her ne kadar bu firmalarla benzer işler yapan firmalar bulunsa da bu firmalar kadar değerli değildirler.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

  1. Sektörel Olarak Farklı İşler Yapan Firmalar Sektörel Olarak Farklı İşler Yapan Firmalar için yorumda bulun

    Sektörel Olarak Farklı İşler Yapan Firmalar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sektörel Olarak Farklı İşler Yapan Firmalar için ilk yorumu yapabilirsin.