Türkiye’de Sektörel Atıkların Zararları Nelerdir?

Türkiye’de Sektörel Atıkların Zararları Nelerdir? Ülkemizde hızla gelişen sanayi sektörünün, ülkemizin kalkınmasında çok büyük bir katkısının olmasının yanında birtakım zararlarının da olduğu kesindir. Bu zararlar tek bir kaleme alınmayıp birçok damlada etkisini göstermektedir. Bunlardan biri olan turizm ile ilgili zararlardır. Türkiye uygulanan turizm açısından oldukça önemli bir noktadır. Aşırı yoğunluk, çevresel stres yaratır. Hayvanlarda bile davranış değişikliğine sebep olur. Aşırı gelişme, köy kentlerin sahillerde ortaya çıkmasına, bunun sonucu olarak ta plansız ve aşırı yapılaşmaya neden olmuştur.

Eğlenirken Yok Etmeyelim

Yaban hayatının yok edilmesine av turizmi neden olmaktadır. Türkiye’de Sektörel Atıkların Zararları Nelerdir? Su kirliliğine neden olan ise hız botları ve yatlardır. Yüksek seste müzik, insanlarda çevrede gürültü kirliliği ve insanların duyma problemi çekmesine alan oluşturmaktadır. Birçok turistik yerlerin alt yapıların yetersiz kalmasından dolayı çevre kirliliğine açık bir şekilde sebep olur. Belediyeler turistik bölgelerde çöplerin imhası ve yok edilmesi konusunda yetersiz kalmaktadır.

Turistik yerler katı atıklar ve sıvı atıklarını denize veya kullanılabilir boş olmayan arazilere boşalttığı için, denizlerin ve çevrenin kirlenmesine sebep olmaktadır. Kumsalları kullanan kişilerin atıklarını kumsala veya denizin içine bırakmaları çevre kirliliği oluşturmaktadır. İnşaat sektöründe de bu konu da oldukça yoğun bir çevre kirliliği bulunmaktadır. Birçok Malzeme ve inşaatta kullanılan harç, kum taşıyan kamyonların motorlarının ve egzozlarının çıkardıkları zehirli gazlar havanın kirlenmesine, sesler ise gürültüye neden olurlar. İnşaat yapım esnasında kullanılan araçlar ses kirliğine neden olmaktadır. Kullanılan çimento, kum, kireç, boya ve moloz tozları havaya toz bulutları olarak karışmaktadır.

Bu toz bulutları havanın kirlenmesine çok büyük etki gösterir. Ayrıca tozlar insanlarda solunum yolu rahatsızlığına yol açmaktadır. İnşaat halindeki yapılar çevrenin güzelliğini bozmaktadır. İnşaatta kullanılan boya ve çimentolar yapıların çevresinde bulunan toprak yüzeyinde birikmektedir. Toprak yüzeyinde kalan bu boya ve çimento kalıntıları o çevrede hoş olmayan görüntülere neden olduğu gibi, toprak yüzeyinden kaldırılsa bile toprağın kalitesini düşürmektedir. Bu atık veya atıklar doğal yaşamı da olumsuz etkiler.

Her Sektörün Çevreye Zarar Verdiği Tartışılmaz

Bu tür sorunlar gittikçe çevrede oluşan zararları arttırmaktadır. Yani sektörel atıklar her yerde karşımıza çıkabilir. Tabi bu saydığımız sorunlar bu sektörlerin daha çok etkisini göstermesin den kaynaklanmaktadır. Daha birçok sektöründe çevreye karşı verdiği zararlar saymakla bitmez.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

  1. Türkiye’de Sektörel Atıkların Zararları Nelerdir? için yorumda bulun

    Türkiye’de Sektörel Atıkların Zararları Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Türkiye’de Sektörel Atıkların Zararları Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.