Yks’de Çok Çıkan Konular

Sınav sistemin değişmesiyle birlikte Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı kısa adıyla Yks’de Çok Çıkan Konular YGS ve ikinci oturum olan Lisans Yerleştirme Sınavı kısa adıyla LYS sınavları kaldırılmış ve bunların yerine yine iki oturum üzerine kurulu bir sınav sistemi olan YKS getirilmişti. İlk oturum sınavı olan Yks’de Çok Çıkan Sorular Temel yeterlilik Sınavı kısa adıyla TYT ve ikinci oturum olan Alan Yerleştirme Sınavı kısa adıyla AYT sınavları getirilerek değişiklik yapıldı.

Yks’de Çok Çıkan Konular

Yine YGS de olduğu gibi Temel yeterlilik Sınavına da başvuru yapan ve başvuru ücretlerini yatıran tüm öğrenciler zorunlu girmek durumundalar. İkinci oturum Alan yerleştirme sınavında ise adaylar kendi alanlarına göre sayısal, sözel ve eşit ağırlık olarak en az iki sınava girerek puanları almış olacaklar. Konular eski sınav sisteminde olduğu aynı olacak. Çünkü burada yapılan değişiklik sınav sistemiyle ilgili konular aynı kalacak. Lise yıllarında gördükleri tüm konulardan sorumlu olacak adayların merak ettiği konu ise en çok hangi konudan çıkacak olması.

 İlk oturumda en çok çıkacak konular

İlk oturum olan Temel yeterlilik Sınavı 30 Haziran 2018 tarihinde yapılacak. Yks’de Çok Çıkan Konular Bu sınav da en çıkacak konulara bakacak olursak. Bu sınav Türkçe ve matematik testlerinde oluşmaktadır. Türkçe testinde en çok çıkacak konu paragraf olacaktır. Arkasından cümlede anlam, sözcükte anlam ve dil bilgisi geliyor. Burada önemli olan paragraf konusudur. Bu konu kendi içinde dağılarak paragraf da anlam gibi alt konulara bölünüyor. Matematik testinde ise en çok çıkacak konu problemler olacaktır. Arkasından denklem soruları eşitsizlik, rasyonel Sayılar, köklü ve uslu ifadeler geliyor.

 İkinci oturum da en çok çıkacak konular

           Üniversite sınavında ki ikinci oturumda ise Matematik testinde trigonometri, türev, integral eşitsizlikler vb. Yks’de Çok Çıkan Konular Ve tabi ki geometri soruları. Edebiyat testinde yine paragraf sorularıyla birlikte, Tanzimat ve Cumhuriyet dönemi edebiyatı hakkında çokça soru görebilirsiniz. Sosyal testinde ve fen bilgisi testinde ise geçmiş sınavlarda çıkan konuların soru dağılımı konusunda bir değişiklik olmayarak devam etmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

  1. Yks'de Çok Çıkan Konular Yks’de Çok Çıkan Konular için yorumda bulun

    Yks’de Çok Çıkan Konular için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yks’de Çok Çıkan Konular için ilk yorumu yapabilirsin.